Az Emberi Erőforrások Minisztériuma felkérésére a Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Kft. pályázatot hirdet „Elemi rehabilitációs szolgáltatás biztosítása látássérült személyek számára 2020” (LSER2020) címmel. A pályázat meghirdetésének napja: 2020. augusztus 12.
A pályázat célja a családvédelmi akciótervvel összefüggő egyes törvények módosításáról szóló 2019. évi CXXVI. törvény 70. § értelmében a látássérült személyek számára biztosított elemi rehabilitációs szolgáltatást önálló jogszabályi rendelkezés szabályozza 2021. január 1-től. A pályázati program célja az elemi rehabilitációs jogszabály hatályba léptetéséig a térítésmentes elemi rehabilitációs szolgáltatás létesítése és működésének biztosítása, illetve a szolgáltatók felkészítése a jogszabály által elvárt működési feltételekre.
Alcélok: A meglévő elemi rehabilitációs központok eszközparkjának bővítése, új elemi rehabilitációs szolgáltató pontok létrehozása, további szakemberek bevonása, képzése az elemi rehabilitációs szolgáltatásba.
A pályázók köre
A programra – párt kivételével – azon fenntartók pályázhatnak, akik vállalják az elemi rehabilitációs szolgáltatást létrehozását és működtetését. A fenntartó régió ellátására pályázik, amelyben vállalja egy elemi rehabilitációs központ létrehozását. A konvergencia régiókban régiónként maximálisan 2 fenntartó, a közép-magyarországi régióban maximum 3 fenntartó elemi rehabilitációs szolgáltatása, így összesen 15 fenntartó pályázata kerül támogatásra. A közép-magyarországi régióban az igények alapján – Pest megyében – 2 szolgáltatópont létrehozása kerül támogatásra.
FONTOS! A pályázatot a fenntartó nyújtja be az NFSZK-hoz. Egy fenntartó több régió ellátására is pályázhat, de régiónkét csak 1 pályázatot nyújthat be. Amennyiben több ellátási területre pályázik a fenntartó, akkor régiónként külön pályázatot kell benyújtania.
Abban az esetben, ha a fenntartó a pályázat benyújtásakor még nem működtet elemi rehabilitációs szolgáltatást, a pályázat benyújtásával vállalja – annak pozitív elbírálása esetén – a szolgáltatás létrehozását és működtetését. Fenntartó: elemi rehabilitációs központot és elemi rehabilitációs szolgáltatópontot létesítő és működtető jogi személy.
Támogatható programok, támogatás mértéke
Szakmai tevékenység ellátása
A pályázónak az alábbiakban felsorolt szolgáltatási modulokat kell nyújtania a pályázatba bevont szakemberek kompetenciáinak megfelelően:
- rehabilitációs felmérés,
- rehabilitációs intervenció,
- funkcionális látásvizsgálat,látástréning,
- tájékozódás és közlekedés,
- mindennapos tevékenységek és életvitelt segítő eszközök tanítása,
- kommunikációs és számítástechnikai eszközök használatának tanítása,
- adaptált gépírás oktatás,
- tapintható írás-olvasás tanítás,
- esetkezelés és klienskoordináció,
- pszichológiai szolgáltatás
Az alábbi szolgáltatási elemekkel kiegészítheti a pályázó a szolgáltatását, ha rendelkezik a megfelelő végzettségű szakemberrel.
Siketvak személyek ellátása esetén:
- funkcionális hallásvizsgálat,
- hallástréning,
- alternatív kommunikációs eszközök, módszerek használata
Társult fogyatékosság esetén:
- sérülés-specifikus állapotfelmérés és módszertani tanácsadás
Szolgáltatás népszerűsítése, szolgáltatásfejlesztés
Nem kötelezően megvalósítandó, választható tevékenységek az alábbiak:
- PR termékek előállítása
- Szakmai konzultációk
- Lakossági fórumok, érzékenyítő tréningek tartása
- Disszeminációs rendezvények szervezése
Szolgáltatás működtetése, fenntartása és bővítése
A pályázó az elemi rehabilitációs szolgáltatásra használt helyiség(ek) fenntartására, üzemeltetésére igényelhet támogatást. Amennyiben az ingatlanon belül több szolgáltatást üzemeltet, úgy arányosan kell a költségeket megállapítani. Ezen költségcsoportban lehet további elemi rehabilitációs szolgáltatópontok létrehozását és működtetési költségeit tervezni.
A pályázati program megvalósítási időszaka 2020. október 1. – 2021. március 31.
Pályázati felhívás és adatlapok |