Közeleg az év vége, minden évben nagy várakozással tekintünk a két ünnep között megjelenő, januártól hatályba lépő jogszabályok halmazára. Ehhez előzetesként elkezdtem összegyűjteni a megjelent tervezeteket. Új anyagok megjelenésekor a cikket frissítem.

Pályázati rendszer részleges felszámolása

A novemberi időszak két legfontosabb benyújtott jogszabálytervezete a T/9894. számú tervezet Magyarország 2025. évi központi költségvetéséről és az ehhez kapcsolódó T/10012. számú tervezet Magyarország 2025. évi központi költségvetésének megalapozásáról.

A szociális területet érintő legjelentősebb változás. A törvényjavaslat alapján átalakul az utcai szociális munka, az alacsonyküszöbű ellátás a családok átmeneti otthonai által működtetett krízisközpontok, titkos menedékházak, félutas ház szolgáltatás valamint módosul a fejlesztő foglalkoztatás finanszírozása. A módosítás alapján ezekre a szolgáltatásokra is ki fog terjedni a befogadási kötelezettség, vagyis a meglévő kapacitások bővítésére és új kapacitások létrehozására már csak miniszteri hozzájárulással kerülhet sor. A módosítás hatálybalépésekor már működő és finanszírozásban részesülő szolgáltatások a törvény erejénél fogva befogadást nyernek. A módosításnak megfelelően a költségvetési törvényben változik a finanszírozást leíró mellékletekben a fenti szolgáltatások helye.

A módosítás nem vonatkozik a Biztos Kezdet Gyerekház és tanoda szolgáltatásokra! A fejlesztő foglalkoztatás finanszírozásával kapcsolatban további kormányzati jogi szabályozás várható.

A Belügyminisztérium honlapján 2024. december 3. véleményezési határidővel megjelent a egyes gondoskodáspolitikai (!!!) és társadalmi esélyteremtési tárgyú kormányrendeletek módosításáról szóló tervezet. Ez tartalmazza a pályázati finanszírozást szabályozó 191/2008. (VII. 30.) Korm. rendelet (Tkr.), az SzgYF működéséről szóló 316/2012. (XI. 13.) Korm. rendelet kapcsolódó módosításait.

Diabétesz-pótlék a bölcsődében

2025-től a már bejelentett bölcsődei Diabétesz pótlék is bekerül a szabályozásba. A bölcsődei intézmények körében is bevezetendő diabéteszpótlékra való jogosultsággal és annak összegszerűségével kapcsolatos törvényi szabályozást a Gyvt. 15/A. § tartalmazza majd. A pótlék igénybevételéhez Oktatási Hivatal által szervezett, a feladat ellátásához kapcsolódó ismeretekről szóló szakmai továbbképzést kell majd elvégezni.

Lesz-e több pénz?

Az ÁSZ jelentése szerint a BM fejezeten belül a Szociális célú nem állami humánszolgáltatások támogatása előirányzat tervezett összeg 349,9 Mrd Ft, ami a 44,0%-kal magasabb a 2024. évi előirányzat összegénél. Az előirányzat 2024. évi előirányzathoz viszonyított növekedése mögött elsősorban a minimálbér és garantált bérminimum emelkedése kapcsán a nem állami szociális fenntartóknál jelentkező többletkiadások (78,9 Mrd Ft), illetve a nevelési ellátmány emeléséhez kapcsolódó költségek (7,3 Mrd Ft) ellentételezése húzódik. A PM fejezeten belül a Járási szociális feladatok ellátása előirányzat tervezett összege 161,0 Mrd Ft, ami a 2024. évi előirányzatnál 24,5%-kal (31,7 Mrd Ft-tal) magasabb. A tervezés során figyelembe vették (tekintettel az előirányzatból biztosított támogatásokra, járadékokra és díjakra) a nyugdíjemelést, valamint a tervezett inflációt és a minimálbér várható emelését is. Figyelembe vették továbbá, hogy a 2024. évi várható teljesítés a 2024. évi előirányzatot várhatóan 10,1%-kal meghaladja, és 2025. évre vonatkozóan az ellátás mértéke átlagosan 8,8%-kal, míg a jogosulti létszám átlagosan 4,0%-kal emelkedik.

Röviden: igen, több pénz megy majd az ágazatba (biztos fognak ezzel dicsekedni), de ez gyakorlatilag a kötelező minimum betervezéséből adódik. Magából a költségvetési törvényből sem látszik semmiféle komolyabb forrásnövelési szándék, bizonyos szolgáltatások esetében gyakorlatilag évek óta befagyasztott tételek vannak (pl. alaptámogatási összegek)

Gyermekvédelem, ruhapénz

A BM rendelet az egyházi és nem állami fenntartású szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatók, intézmények és hálózatok állami támogatásáról szóló 489/2013. (XII. 18.) Korm. rendelet módosításában a 2025. évben a gyermekvédelmi szakellátásban gondozottak ruházati  költségeihez nyújtott kiegészítő támogatást állapít meg, ami 71.250 Ft/ellátotti létszám.

TEF változások

Sok újdonság itt nincs, a Kormány a Főigazgatóságot továbbadott támogatást kihelyező szervként jelöli ki az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Plusz éves fejlesztési keretében meghatározott egyes pályázati felhívásaihoz kapcsolódó, kedvezményezettként és támogatást igénylőként ellátandó feladatai kapcsán.

Egyelőre ennyi…