A 2025 őszén induló képzésekre jelentkezők számát közzétette az Oktatási Hivatal, a részletes adatok a Felvi oldaláról letölthetők. Ez alapján nézzünk rá, hogy alakulnak a szociális területen a jelentkezések 2025-ben.
Alapképzések
A szociális munka alapszakra (BA) jelentkezők száma az elmúlt 2 évben bőven csaknem háromszorosára emelkedett az előző évekhez képest. A 2025-es felvételinél a az első helyes jelentkezések stabilak, de továbbra is a levelező képzési forma felé tolódik az érdeklődés. Az összes jelentkezőn belül az első helyesek aránya idén 37% alatt volt. A nappali képzést megjelölők aránya idén 22,7%.

Hasonló trend figyelhető meg a szociálpedagógia képzésnél, itt is tovább nőtt az összes érdeklődő száma, ez megközelíti az emelt szintű érettségi bevezetése előtti éveket. Az első helyes jelölések aránya a szociálpedagógia alapszakon 25,8%, a nappali képzést jelölőké 32,6%. Jelentős változás e téren nem volt.

A szociális munka és szociálpedagógia alapszakok esetében az összes jelentkező száma emelkedett, összesen 5.300 jelentkezés látszik a Felvi adataiban. Az első helyes jelentkezések – ami lényegében az utánpótlás legfontosabb indikátorai – száma 1.531 fő, ami 15%-os emelkedés az előző évhez képest!
Összességében a felvételi rendszer követelményeinek lazítása valamelyest emelte a szak iránt érdeklődők számát, még mindig látszik, hogy a szociális képzések egyfajta tartalékot adnak a továbbtanulási tervekben, de ha ezt a létszámot sikerülne megtartani a képzésben és a terepre kerülés után, akkor az jelentős segítség lenne a szakmának.
Mesterképzések
A mesterképzések hagyományosan a már szakmában dolgozók számára vonzóak, részben a tudás bővítése okán, részben a lehetséges átsorolás miatt. Nézzük a számokat és trendeket.
A szociális munka mesterképzés adatain már látszik a gondoskodáspolitika képzések indítása, a szociálpolitikára jelentkezők száma erősen megugrott.




A klasszikus mesterszakokra így is 658 jelentkezés van, ebből 287 első helyes. Ez nem lenne rossz, ha a mesterszakos hallgatók be tudnák tölteni a szakmában a maguk szerepét.
Gondoskodáspolitika és egyéb anomáliák
Új elem a képzési palettán a gondoskodáspolitikai tanulmányok mesterszak. Ez két helyen fut jelenleg, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE)és a győri Széchenyi István Egyetem (SZE) kínálatában szerepel a 2025. szeptemberi indulással. Az összes jelentkező és az első helyes jelentkezők száma is komolyan emelkedett, mondjuk nem akármilyen reklámkampányt sikerült kerekíteni az összes állami módszertani kommunikációs felület felhasználásával…
Itt kicsit torzítja a képet, hogy az EKKE felsőfokú szakirányú képzésként indít gondoskodáspolitikai képzést, ami nem látszik a Felvi adataiban.

Az idén először meghirdetett katolikus szociális munka nem lett sikertörténet, egy ember sem jelentkezett.
Gyors összegzés
Mindent összevetve a szociális munka szakok helyzete az előző évhez képest nem romlott. A jelentkezők száma egy dolog, majd a felvett hallgatók száma egy másik tétel lesz, erről majd később – de ez egyébként a képző intézményektől sokszor független tényezőkön múlik. Valószínűleg a felvehető hallgatók számának nem fog jót tenni, hogy a kormányzat megnyírta az állami finanszírozású férőhelyek számát a legtöbb egyetemen.
Alapvetően az input oldala a szociális képzéseknek javult az elmúlt években, a kérdés az, hogy lehet ezeket a hallgatókat bent tartani a képzésben, illetve azt elérni, hogy a terepre lépéskor ne szóródjanak ki rövid időn belül a szakmából.