Az Emberi Erőforrások Minisztériuma közzétette a fogyatékos, pszichiátriai problémákkal élő, illetve szenvedélybeteg emberek támogatási szükségletének felmérésére kidolgozott módszerhez, továbbá a támogatott lakhatásban való alkalmazáshoz készült útmutatót.
A támogatási szükségletmérő adatlap rendszer célja, hogy a szolgáltatás igénybevevőjének aktuális szükségleteiről, illetve a szükségleteket befolyásoló fontosabb szociodemográfiai és egészségügyi helyzetéről, illetve az általa elérhető személyes természetes és professzionális támogatói környezeti tényezőkről képet adjon. Célja a támogatási szükségletek, beavatkozási lehetőségek több szempontú, átgondolt felderítése, amely alapján támogatási terv készíthető, igényre szabott, egyéni formában.
Komplex szükségletfelmérő eszköz |
Az adatlapok valamennyi életterületet igyekeznek lefedni. Az adatlap kérdései és területei nem foglalkoznak a szükséglet “eredetével”, tehát az adatlap nem érzékeny arra, hogy valamely szükséglet adott területen milyen fogyatékosság vagy betegség okán keletkezett, illetve jelenik meg a felmérés időpillanatában. Az eszközrendszer célja az, hogy ettől függetlenül vizsgálja a támogatási, beavatkozási szükségleteket annak érdekében, hogy a biztonságos és magas színvonalú szolgáltatástervezés alappillérei meghatározhatóvá váljanak. Az aktuális, illetve amennyiben nem szélsőségesen és rövid időn belül gyakran változó szükségletekről van szó, akkor a jellemzően fennálló szükségletekről ad átfogó információt. A Komplex támogatási szükségletmérő adatlap kérdései és szempontjai kifejezetten a támogatási, beavatkozási szükségletre helyeződnek, és nem mérnek képességeket, kompetenciákat. Az életterületeken mutatkozó támogatási igény és a támogatási igényt markánsan befolyásoló környezeti tényezők mellett az eszköz figyelembe veszi a szolgáltatást igénylő ember igényeit, vágyait és elképzeléseit saját élete alakulásával, alakításával kapcsolatosan.
Forrás: Szociális Ágazati Portál