A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közzétette a kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum konzultációjára vonatkozó részletes szabályokról szóló rendelet tervezetét. A tervezet október 4-ig véleményezhető.

A Kormány a témában konzultációs testületként a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumát (VKF) jelöli ki. A miniszter minden év szeptember 30. napjáig kezdeményezi a VKF Monitoring Bizottság következő évi kötelező legkisebb munkabérrel és garantált bérminimummal kapcsolatos konzultációjára irányuló első ülésének megtartását, és egyidejűleg az alábbi, a tárgyévet megelőző évre vonatkozó makrogazdasági adatokat küldi meg a VKF tagjai részére a rendelkezésre álló részletezettség szerint:

  • a) keresetek, bérek,
  • b) infláció,
  • c) foglalkoztatás,
  • d) GDP,
  • e) termelékenység.

A következő évi kötelező legkisebb munkabérrel és garantált bérminimummal kapcsolatos konzultációra irányuló első ülést legkésőbb minden év október 15. napjáig meg kell tartani.

A tagok törekednek arra, hogy a következő évi kötelező legkisebb munkabérrel és garantált bérminimummal kapcsolatos konzultációt – a szükséges számú ülés megtartásával – minden év december 1. napjáig lezárják, azzal, hogy a 4. §-ban foglaltak szerint megállapodnak a következő évi kötelező legkisebb munkabér és garantált bérminimum összegéről. A rögzített határidő túllépése esetén a konzultáció lezárására döntés alapján, a következő évi kötelező legkisebb munkabér és garantált bérminimum összegéről szóló megállapodás létrejöttének időpontjában kerül sor.

A VKF a kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum összegének megfelelőségét a következő célok figyelembevételével határozza meg: a tisztességes életszínvonal elérése, a dolgozói szegénység csökkentése, továbbá a társadalmi kohézió és a felfelé irányuló társadalmi konvergencia előmozdítása, valamint a nemek közötti bérszakadék csökkentése.

A kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum megfelelőségére vonatkozó értékeléshez használt indikatív referenciaérték, amelynek elérésére a kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum összegének megállapításakor törekedni kell, a Központi Statisztikai Hivatal által a megelőző egy év rendelkezésre álló adatai alapján számított rendszeres bruttó átlagkereset 50 százaléka.

A terles jogszabály-tervezet és a kapcsolódó dokumentáció elérhető az NGM oldalán.