Szakmai meghatározás, tevékenységek
A rehabilitációs intézmények azon személyek elhelyezésére szolgálnak, akinek az egészségi, a pszichés, a mentális, a szociális állapota a rehabilitáció több területén, együttesen zajló, komplex, átfogó segítséget igényel és ennek hatékony megoldása ambuláns formában vagy más intézményi keretek között nem valósítható meg. A rehabilitációs intézmény feladata az önálló életvezetési képességek kialakítása, illetve helyreállítása, fejlesztése, továbbá a társadalomba történő be-, illetve visszailleszkedésének támogatása és az utógondozás megszervezése. A rehabilitációs intézmény az ellátást igénybe vevők rehabilitációja mellett biztosítja szükség szerint az egészségi állapot szerinti ápolást, gondozást is.
A rehabilitációs intézmény a komplex rehabilitációs tevékenység részeként az igénybe vevők életkora, mentális állapota és egészségi állapota szerint, a személyre szabott rehabilitációs programnak megfelelően
- iskolarendszerű, iskolarendszeren kívüli vagy tanfolyami oktatást, képzést nyújt, valamint szervezi az ezekhez történő hozzájutást – az oktatást, képzést azon ellátást igénybe vevőknek is meg kell szervezni, akik állapotuk miatt csak egyénileg képezhetők, oktathatók;
- tematikus foglalkozásokat, szocioterápiás eljárásokat, szocializációs programokat szervez;
- munkavégzési célú foglalkoztatást, képzést vagy képességfejlesztést nyújt;
- szabadidős, kulturális és közösségi programokat biztosít, illetve szervez;
- folyamatosan biztosítja az egyénre koncentráló szociális, pszichés és mentális segítséget.
Ha az igénybe vevő jogviszonya a sikeres rehabilitáció következtében megszűnt, az intézmény a gondozás megszűnésétől számított legalább hat hónapig utógondozást végezz. Utógondozás az ellátott állapotának figyelemmel kísérését jelenti, különös tekintettel a lakókörnyezetébe történő beilleszkedést, a munkavégzéssel, életkörülményeivel, napi ritmusával kapcsolatos problémáinak megoldását és az egyéni konfliktusok kezelésében történő segítségnyújtást.
Az utógondozás körébe tartozik a rehabilitált személy környezetének tájékoztatása az ellátott személy befogadására vonatkozóan, a lakóhelye szerinti alapszolgáltatást nyújtó szociális szolgáltatókkal, intézményekkel való kapcsolatfelvétel, a munkahelyi beilleszkedésének elősegítése, illetve a rehabilitált személy családja és a kapcsolódó intézmények részére történő tanácsadás.
A magyar ellátórendszerben négy célcsoportra működnek rehabilitációs intézmények: fogyatékosággal élő, pszichiátriai beteg, szenvedélybeteg, illetve hajléktalan személyek vehetik igénybe az ellátást.
Tárgyi és személyi feltételek, finanszírozás
A rehabilitációs intézményeknek tárgyi feltételei a bentlakásos intézmények általános feltételei alapján épülnek fel. A személyi létszámnorma célcsoporttól függően 10-14 fő 100 ellátottra számolva, ebben a gondozó/ápoló és terápiás/szociális munkatársakat kell érteni. A külső férőhelyen nyújtott szolgáltatás esetén azokat a létszámnorma számításánál nem kell figyelembe venni. A finanszírozás a szakosított intézményekkel azonos módon történik.
Aktuális helyzet
2024 júliusában 55 rehabilitációs intézmény működött, összesen 1 465 férőhellyel1 – ez a szakosított ellátások kapacitásainak 1,5%-a. A kapacitások legnagyobb részét a fogyatékos személyek és a szenvedélybetegek ellátása adta.
Rehabilitációs intézmények és kapacitások (férőhelyek) megoszlása célcsoport szerint.
A fenntartói szerkezet itt is jelentősen eltér az egyes célcsoportok ellátásában. A központi kormányzati részvétel a fogyatékos személyek ellátásában a legnagyobb, legkisebb arányban a hajléktalan személyek rehabilitációjában van jelen. A civil és egyházi részvétel a pszichiátriai és szenvedélybetegek és a hajléktalanok ellátásában egyértelműen domináns, ez utóbbiban önmagában az egyházi fenntartás meghaladja az 50%-ot.
Az önkormányzati szektor gyakorlatilag hiányzik a fogyatékkal élők, a pszichiátriai betegek ellátásból és a szatymazi rehabilitációs centrum megszűnésével a szenvedélybeteg ellátásból is eltűnik – gyakorlatilag csak a hajléktalan személyek rehabilitációs ellátásban marad önkormányzati részvétel.
Rehabilitációs intézményi kapacitások megoszlása célcsoport és fenntartó típusa szerint.
A szatymazi drogrehabilitációs centrum épületét idősek otthonaként hasznosítják a jövőben.
Megjegyzések
1 Szociális Ágazati Portál intézménykereső oldal adatai alapján. Lekérdezés időpontja: 2024. július 26. A nyilvántartás csak a lekérdezés időpontjában élő szolgáltatásokat tartalmazza, a lekérdezés időpontja szerinti adatállapotban. Egy év alatt 6 intézmény szűnt meg több miatt 300 férőhellyel, többek között a szatymazi Dr. Farkasinszky Teréz Ifjúsági Drogcentrum Rehabilitációs Centrum.
1 Comment
Comments are closed.