A sorozat eredetileg a szociális munka alapképzés hallgatóinak a szociálpolitika kurzusokhoz készült segédanyagként, de aztán szépen bővült az anyag és talán most már (talán) alkalmas arra, hogy rendezettebb formában szélesebb körben is elérhető legyen.
A sorozat célja, hogy áttekintő képet adjon a magyarországi szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi személyes gondoskodást nyújtó ellátórendszer felépítéséről és egyes szolgáltatásairól. Az egyes szolgáltatásoknál röviden szó esik a szolgáltatás történetéről, szakmai tartalmáról, finanszírozásáról, a tárgyi és személyi feltételekről, aktuális kapacitásokról az elérhető adatok alapján. Az online felület egyik lehetősége, hogy ahol csak lehet, hivatkozásokkal tudom a forrásokat csatolni, így akinek van kedve mélyebben utánaolvasni a dolgoknak, megteheti.
Igyekeztem az ellátórendszerhez kapcsolódóan a hazai szociálpolitika egyes aktualitásaira is egyes elemeiben kitérni, bár ennek az írásnak legkevésbé sem célja a teljes mai magyar szociálpolitika bemutatása, elemzése és értékelése – nyilván a társadalom- és szociálpolitikai kontextus kifejtésére sincs ezen a felületen mélyebb lehetőség.
Tekintettel a folyamatos jogszabályváltozásokra és ellátórendszeri átalakulásokra, illetve a hozzáférhető adatok szűk körére a gyűjtés nem lesz teljesen tökéletes, de igyekeztem a lehető legpontosabb és legfrissebb információkra építeni a leírásokat (ha valaki lát valami bakit, hiányol információkat – nyugodtan jelezze). A KSH 2023-tól nem adja ki a szociális statisztikai évkönyvet, így bizonyos adatokat nehézkes lesz beszerezni, arról nem is beszélve, hogy a SZÁP intézménykeresővel olykor a KSH adatokat nem igazán lehet fedésbe hozni, maga a SZÁP is azt mutatja, hogy a kormányhivatalok adatrögzítése sem tökéletes… de igyekszem ezekre valamilyen megoldást találni.
Ebben a cikkben tartalomjegyzék formában teszem be az egyes cikkeket, így reményeim szerint a feltöltés során jól kereshetők lesznek az egyes alfejezetek (ez menet közben kicsit átalakulhat, mert az eredeti témajegyzék nem online felületre készült, lehet, hogy terjedelmi okokból kell tördelnem a szövegeket). Reményeim szerint legalább heti egy fejezettel el tudok készülni, de majd meglátjuk…
- AZ ELLÁTÓRENDSZER ALAPELVEI I.
- AZ ELLÁTÓRENDSZER ALAPELVEI II.
- SZOLGÁLTATÁSI ELEM ALAPÚ TEVÉKENYSÉGEK RENDSZERE
- SZOCIÁLIS ALAPSZOLGÁLTATÁSOK ÁTTEKINTÉSE
- FALU ÉS TANYAGONDNOKI SZOLGÁLTATÁS
- SZOCIÁLIS ÉTKEZTETÉS
- HÁZI SEGÍTSÉGNYÚJTÁS
- JELZŐRENDSZERES HÁZI SEGÍTSÉGNYÚJTÁS
- TÁMOGATÓ SZOLGÁLAT
- PSZICHIÁTRIAI BETEGEK ÉS SZENVEDÉLYBETEGEK KÖZÖSSÉGI ELLÁTÁSA
- SZENVEDÉLYBETEGEK ALACSONYKÜSZÖBŰ ELLÁTÁSA
- UTCAI SZOCIÁLIS MUNKA
- NAPPALI ELLÁTÁSOK
- SZOCIÁLIS SZAKOSÍTOTT SZOLGÁLTATÁSOK – ÁTTEKINTÉS
- ÁTMENETI ELHELYEZÉST NYÚJTÓ INTÉZMÉNYEK
- ÁPOLÁST, GONDOZÁST NYÚJTÓ INTÉZMÉNYEK
- REHABILITÁCIÓS INTÉZMÉNYEK
- LAKÓOTTHONOK
- TÁMOGATOTT LAKHATÁS
- CSALÁD- ÉS GYERMEKJÓLÉTI SZOLGÁLTATÁS ÉS KÖZPONT
- FEJLESZTŐ FOGLALKOZTATÁS
- GYERMEKJÓLÉTI ALAPELLÁTÁSOK ÁTTEKINTÉSE
- GYERMEKEK NAPKÖZBENI ELLÁTÁSAI
- ALTERNATÍV NAPKÖZBENI ELLÁTÁSOK
- BÖLCSŐDEI ELLÁTÁS
- NAPKÖZBENI GYERMEKFELÜGYELET
- BIZTOS KEZDET GYEREKHÁZ
- TANODA
- GYERMEKEK ÁTMENETI OTTHONA
- CSALÁDOK ÁTMENETI OTTHONA
- BEFOGADÓ ÉS HELYETTES SZÜLŐK
- GYERMEKVÉDELMI SZAKELLÁTÁSOK
- NEVELŐSZÜLŐI HÁLÓZAT
- GYERMEKOTTHONOK
- UTÓGONDOZÓI ELLÁTÁS
- TERÜLETI GYERMEKVÉDELMI SZAKSZOLGÁLTATÁS
- GYERMEKVÉDELMI HATÓSÁGI INTÉZKEDÉSEK